פתיחת תפריט הנגישות  

פרסומים בתקשורת בנושא בנייה ירוקה

דף זה מרכז פרסומים בתקשורת העוסקים בהביטים שונים של בנייה ירוקה.

"כך הצליחו התעשיינים להחריג את עצמם מהחובה לבנייה ירוקה" - כתבה אחת מתוך סדרת כתבות לקראת הכניסה לתוקף של תקנות הבנייה הירוקה במרץ 2022 אשר עוסקת בהחרגת מבני התעשייה מהתקן החדש. הכתבה כוללת ציטוט של מאיה קרבטרי, מנהלת תחום סביבה ותכנון בפורום ה-15. (יעל געתון, 4.7.21, שקוף)

"תקן הבנייה הירוקה הוולונטרי יהפוך למחייב החל ממרץ 2022" - כתבה שפורסמה בעקבות כך שב-26.8.2020 אישרו שר הפנים והשרה להגנת הסביבה חיוב בנייה בהתאם לתקן הישראלי לבנייה ירוקה (ת"י 5281) בכל המדינה, החל ממרץ 2022. התקנות מבוססות על המתווה שאימץ פורום ה-15 ביוני 2013. הכתבה כוללת ציטוט של מאיה קרבטרי, מנהלת תחום סביבה ותכנון בפורום ה-15. (גיא נרדי, 26.8.20, גלובס). לעיון בתקנות שאושרו לחצו כאן.

"אושר: תקן הבנייה הירוקה יהפוך למחייב החל משנת 2021" - כתבה שפורסמה בעקבות כך שב-3.3.2020 אישרה המועצה הארצית לתכנון ובניה, בראשות זאב בילסקי, תקנות לחיוב בנייה בהתאם לתקן הישראלי לבנייה ירוקה (ת"י 5281) לכל המדינה. התקנות מבוססות על המתווה שאימץ פורום ה-15 ביוני 2013. הכתבה כוללת ציטוט של איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15. (גיא נרדי, 3.3.20, גלובס)

"המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה פה אחד: תקן 5281 בבנייה חדשה" - כתבה שפורסמה בעקבות כך שב-3.3.2020 אישרה המועצה הארצית לתכנון ובניה, בראשות זאב בילסקי, תקנות לחיוב בנייה בהתאם לתקן הישראלי לבנייה ירוקה (ת"י 5281) לכל המדינה. התקנות מבוססות על המתווה שאימץ פורום ה-15 ביוני 2013. הכתבה כוללת ציטוט של איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15, וציטוט של מאיה קרבטרי, מנהלת תחום סביבה וקיימות בפורום ה-15. (יובל ניסני, 3.3.2020, מרכז הנדל"ן)

"מהפכה בנדל"ן: החל בשנה הבאה - בנייה ירוקה היא חובה" - כולל איזכור של פורום ה-15 בהקשר של אימוץ התקן הישראלי לבנייה ירוקה ב-2013. (יעל דראל, 20.2.2020, דה-מרקר)

"בדרך לאישור: תקנות שיחייבו בנייה ירוקה במבנים חדשים לפי תקן 5281" - כולל איזכור של פורום ה-15 בהקשר של אימוץ התקן הישראלי לבנייה ירוקה ב-2013. (יובל ניסני, 20.2.2020, מרכז הנדל"ן)

"זינוק בבנייה הירוקה, אבל בעיקר במרכז"
כתבה שפורסמה בעקבות דו"ח של המשרד להגנת הסביבה שהוצג בכנס השנתי של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה ב- 10.9.2019, אשר לפיו קרוב ל־60% מכלל הדירות שאושרו ב־2018 יחויבו בבנייה ירוקה, שתחסוך למדינה 1.4 מיליארד שקל ב־20 שנים, אולם רוב הדירות הללו נמצאות בערי פורום ה-15. בדו"ח צוין כי מומלץ להתבסס על הניסיון שנצבר בערי פורום ה־15 ולחייב את התקן לבנייה ירוקה בהדרגה בתקנות התכנון והבנייה כתקן ארצי מחייב. חיוב מדורג של כלל המגזרים: מגורים, מסחר, תעסוקה, תיירות, ומבני ציבור. חיוב שכזה יועיל לכל המשק בטווח הרחוק ויביא לצמצום פערים. (שלומית צור, כלכליסט, 10.9.19).

"עזרה לסביבה? בנייה ירוקה גם תזניק לכם את העסק"
מחקר ישראלי חדש מצא שעובדים המועסקים בחלל עבודה שעומד בתקן הישראלי לבנייה ירוקה מרוצים מסביבת העבודה שלהם הרבה יותר מעובדים שמועסקים בבניין רגיל ולכן גם הפריון שלהם צפוי לעלות. בשירות הציבורי ובחברות הייטק המובילות כבר מאמצים את הגישה. בכתבה מוזכר פורום ה-15 בהקשר של אימוץ התקן הישראלי לבנייה ירוקה. (דורון קול, זווית, פורסם בוואלה!, 7.7.19).

"יש לה מושג ירוק"
כתבה על הילה בייניש, מנכ"לית המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, שפורסמה במוסף "שמנת" של עיתון הארץ בתאריך 30.1.2019, בה היא מתארת את תפיסתה בנוגע לבנייה ירוקה בפרט ולמרחב הציבורי בכלל, ומספרת על הצלחותיה ואתגריה כמנכ"לית המועצה הישראלית לבנייה ירוקה. בכתבה מוזכר פורום ה-15 בהקשר של החלטת ראשי הערים לאמץ את התקן הישראלי לבנייה ירוקה, כצעד שגרם לבנייה הירוקה לתפוס תאוצה.

"אימוץ תקנים ירוקים לא מגיע לפריפריה ולערים חלשות"​
טור דעה שפרסמה הילה בייניש, מנכ"לית המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, בגלובס ב-8.1.2019, בו היא מתארת את המציאות הקיימת היום, בה בנייה ירוקה מיושמת בעיקר בערים חזקות ופחות בערים חלשות ובפריפריה. זאת למרות שבנייה ירוקה משפרת את איכות חיי הדיירים וחוסכת להם כסף רב בהוצאות השוטפות, ובתוספת עלות מזערית של 1% מעלות הבנייה. הילה ציינה לטובה את החלטת ראשי הערים של פורום ה-15 לאמץ את התקן הישראלי לבנייה ירוקה, אשר הובילה לבניית אלפי מבנים ירוקים. 
כתבה שפורסמה ב-6.12.18 בכלכליסט, הסוקרת מחקר שביצע המשרד להגנת הסביבה, שבו נמצא, בין היתר, כי דירה שנבנתה בבנייה ירוקה תחסוך לבעליה 22% בממוצע מהוצאות האנרגיה, ותחסוך למשק כ־600 שקל לדירה בשנה על ידי מניעת נזקים סביבתיים. יתר על כן, יישומה במחיר למשתכן היה חוסך 3 מיליארד שקלים. בכתבה מוזכרת החלטת ערי פורום ה-15 לאימוץ התקן הישראלי לבנייה ירוקה כמהלך המשמעותי ביותר לאימוץ וולונטרי של התקן.
כתבה ששודרה ב- 15.9.18 בתכנית "המגזין" של אושרת קוטלר, בערוץ 10, המדברת על כך שבנייה ירוקה הפכה לאחת ממגמות התכנון הפופולריות בכל רחבי העולם - אולם בישראל היא לא זוכה לתנופה, בשל התנגדויות מצד הקבלנים והסתכלות קצרת טווח של הממשלה. הכתבה מזכירה את פורום ה-15 בהקשר של ההחלטה על אימוץ התקן לבנייה ירוקה.
כתבה שהתפרסמה ב- 13.7.18 בכלכליסט, המדברת על כך שתמיכה ממשלתית חיונית לעידוד בנייה ירוקה. ללא תמריצים, העלויות הנוספות נופלות על היזמים ומתגלגלות אל הרוכשים. הכתבה מזכירה את מאיה קרבטרי, מנהלת תחום סביבה וקיימות בפורום ה-15, הגורסת כי יש צורך לספק תמריצים ליזמים ולרשויות הבונים לפי תקן בנייה ירוקה, ושהדבר יכול היה לקדם את הליך האצת הבנייה הירוקה בישראל, הנמצא זמן רב בסטגנציה.
כתבה שפורסמה ב- 9.7.18 באתר הארץ, המדברת על וילה ירוקה ומאופסת שנבנתה לאחרונה בארסוף. האדריכל יוסי קורי שתכנן את הוילה מספר כי הפאנלים הסולאריים שעל הגג מכניסים 15 אלף ש"ח בשנה וצפויים להחזיר את ההשקעה בהם תוך 7 שנים.


"בנייה ירוקה: בישראל כ־9,300 יחידות דיור במבנים שהוקמו על פי התקן" 
כתבה שהתפרסמה ב- 29.6.18 בכלכליסט, המדברת על כך שבעשור האחרון חל שינוי דרמטי במדיניות הבנייה הירוקה בישראל ועל כך שדירות שזכו לתו תקן בנייה ירוקה נמכרו מהר יותר בהשוואה לדירות רגילות, ובמחיר גבוה יותר. הכתבה מזכירה את פורום ה-15 בהקשר של ההחלטה על אימוץ התקן לבנייה ירוקה.

"בנייה ירוקה תחסוך למשפחה 1,500 שקל בשנה - אבל באוצר מסנדלים את המהלך" 
כתבה שהתפרסמה בדה-מרקר ב- 8.5.18, בעקבות דיון שהתקיים בכנסת באותו יום בנושא בנייה ירוקה, בו צוינה לחיוב פעילותן של ערי פורום ה-15 שמחייבות בנייה לפי התקן הישראלי לבנייה ירוקה, שהביאה לקפיצת מדרגה בקידום התחום בישראל, והובעה ביקורת כלפי הממשלה שגוררת רגליים בקביעת מדיניות הארצית בנושא.

"בגלל מחיר למשתכן? בנייה בתקן ירוק לא מגיעה לפריפריה"
כתבה שהתפרסמה בדה-מרקר ב-7.5.18, בה צוינה לחיוב פעילותן של ערי פורום ה-15 שמחייבות בנייה לפי התקן הישראלי לבנייה ירוקה, בעוד הממשלה גוררת רגליים בקביעת מדיניות הארצית בנושא.

ח"כ פארן: "הבנייה הירוקה לא מייקרת את עלות הדירה"
כתבה שפורסמה בכלכליסט ב-17.12.17, המדברת על תכנית הממשלה לעידוד יזמים לייבא טכנולוגיות בנייה מתקדמות מחו"ל ולתיעוש ענף הבנייה המדשדש במקום. בדיון שהתקיים במרץ 2017 בועדת המשנה לקידום אנרגיה ירוקה בראשות יעל כהן פארן עלו נתונים מדאיגים, המראים כי למרות שמדינת ישראל נחשבת מעצמה טכנולוגית עולמית בתחומים רבים, בענף הבנייה היא ניצבת הרחק מאחור יחסית למדינות אירופה. לדברי יעל כהן פארן, חשוב מאוד להפוך את תקן הבנייה הירוקה (5281) למחייב.

"על בנייה ירוקה ויוקר המחייה"
כתבה במוסף בנייה ירוקהשהתפרסמה ב The Marker-ב ספטמבר 2017, העוסקת בתרומה של בנייה ירוקה לאיכות החיים, ובשאלה האם היא יקרה יותר מבנייה רגילה. הכתבה כוללת ריאיון עם עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15

"המשרד להגנת הסביבה: בעשור הקרוב מרבית בתי הספר ייבנו בבנייה ירוקה"
כתבה שפורסמה ב-29.8.17 באתר תשתיות, עפ"י הכתבה, המשרד להגנת הסביבה מעריך כי השינוי הגדול בכמות בתי הספר שייבנו בבנייה ירוקה יגיע בזכות הכדאיות הכלכלית למשק ולרשויות, והיתרונות לתלמידים ולצוות המורים. מחקר חדש שנערך עבור המשרד להגנת הסביבה על-ידי אוניברסיטת חיפה מראה כי בנייה ירוקה של בתי ספר עולה כ-5% יותר, אך מחזירה את ההשקעה בתוך עשור. 

"הדבר הבא בנדל"ן? המדינה מנסה לשכנע שבנייה ירוקה עולה פחות ושווה יותר"
כתבה שפורסמה ב-26/06/2017 בגלובס העוסקת בפעילות המשרד להגנת הסביבה לעידוד בנייה ירוקה בערים

"הממשלה לא בונה ירוק, השוק הפרטי מושך אותה לשם"
כתבה בכלכליסט העוסקת בהובלה של נושא הבנייה הירוקה על ידי הערים הגדולות
 
"הצלחתם לגייס כסף לקנות דירה? עוד כמה עשרות אלפי שקלים יחסכו לכם לא מעט בעתיד"
כתבה ב-The Marker העוסקת בעלויות ובתועלות של בנייה ירוקה
 
"למה כמעט שאין בתי ספר ירוקים בארץ?"
כתבה ב-Ynet הסוקרת את התועלות בבניית בתי ספר ירוקים
 
"בנייה ירוקה: כיצד תדעו אם ערכי הקיימות אכן נשמרים בפרויקט"
כתבה בגלובס הסוקרת את תופעת ה-GREENWASH בכלל ובתחום הבנייה הירוקה בפרט

חדשות ועדכונים

 • הסתיים מחזור תש"פ של תכנית המתמחים בעיריות פורום ה-15

  קרא עוד >>
 • אושרו תקנות ארציות לבנייה ירוקה המבוססות על מתווה פורום ה-15

  קרא עוד >>
 • ב- 10.1.2020 נפתח המחזור החמישי של תכנית מתמחי פורטר בעיריות פורום ה-15

  קרא עוד >>
 • חד פעמי - לא בעיר שלי!

  קרא עוד >>
 • כיצד ניתן לחזק את הכלכלה והקהילה המקומית, ולשפר את המרחב הציבורי באמצעות שווקים עירוניים?

  קרא עוד >>
 • תקנות חדשות להקלה בהצללות שטחים ציבוריים

  קרא עוד >>
 • המכון החרדי למחקרי מדיניות פרסם מחקרים חדשים המצביעים על חשיבות החוסן הקהילתי.

  קרא עוד >>
 • מי אמר ששבילי אופניים לא יכולים להיות יצירתיים? מבחר פרויקטים מעניינים וחדשניים הוצגו בביאנלה השנייה לאופניים בהולנד.

  קרא עוד >>
 • העיריות אשקלון, באר שבע, הרצליה, כפר סבא, ראשון לציון ותל אביב-יפו זכו בתחרות היער העירוני שיזם משרד החקלאות.

  קרא עוד >>
 • 14.4.19 - עיריית רחובות הציגה תכנית עבודה אסטרטגית לאיכות הסביבה וקיימות במסגרת תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" של פורום ה-15

  קרא עוד >>
 • יום עיון "המרחב הציבורי בעיר" 31.3.19

  קרא עוד >>
 • מנכ"ל פורום ה-15, קיים ריאיון אחד על אחד עם מר זאב ביילסקי, ראש מטה הדיור הלאומי, במסגרת כנס העשור של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה

  קרא עוד >>
 • רייצ'ל גטר, מומחית בנייה ירוקה של מוסדות חינוך, השתתפה ביום עיון "מבני חינוך ירוקים" של פורום ה-15

  קרא עוד >>
 • אות "הגלובוס הירוק" על מצוינות סביבתית הוענק לפורום ה-15 בטקס מיוחד בכנסת

  קרא עוד >>
 • ריאיון עם מאיה קרבטרי, מנהלת תחום סביבה וקיימות בפורום ה-15, בו היא מפרטת את עיקרי תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה"

  קרא עוד >>
 • מומחה העירוניות גיל פנלוסה ביקר בישראל לרגל השקת תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" של פורום ה-15

  קרא עוד >>
 • עירוני זה הירוק החדש: פורום ה-15 משיק את תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה"

  קרא עוד >>
 • צוינו אירועי Parking Day בארבע ערים

  קרא עוד >>
 • עיריית רמת גן, נתניה ותל אביב-יפו הצטרפו לערים ברחבי העולם והאירו את בנייני העירייה ומונומנטים מרכזיים בעיר באור ירוק כסמל להמשך מחויבותן להסכם פריז

  קרא עוד >>
 • לרשימת החדשות המלאה >