פתיחת תפריט הנגישות  

שקיפות מידע ושיתוף ציבור

במסגרת פעילות פורום ה-15 לקידום והעצמת העירוניות, ויצירת קפיצת מדרגה בערי פורום ה-15 בכלל, ובכל הקשור לקשר בין העירייה לבין התושב בפרט, פועל הפורום בשנים האחרונות לקידום שני נושאים – שקיפות מידע ושיתוף ציבור.
 
במסגרת זו כתב הפורום שני מדריכים, אחד בכל תחום, אשר יושקו במהלך שנת 2019 ביום עיון בו יוצגו המדריכים ואופן יישומם בעיריות.
 
מדריך שקיפות מידע
בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות של העיריות לחשיבות השקיפות, לצד מודעות וצורך של תושבי העיריות לשקיפות עבודת העירייה, החלטותיה ופעילויותיה. אתרי האינטרנט של העיריות הם הכלי הנפוץ ביותר להעברת מידע לתושבים, ועל כן פיתח פורום ה-15, יחד עם צוות מיוחד של נציגים מהעיריות ובשיתוף חברת Poiesys, מדריך להגברת שקיפות המידע של העיריות באתרי האינטרנט שלהן.
 
מטרת המדריך היא לאפשר לעיריות פורום ה-15, וכן לרשויות מקומיות נוספות שיבחרו להצטרף לתהליך, להטמיע מדיניות של שקיפות מידע. רשויות שיצטרפו לתהליך יתחייבו ליישם את האמור במדריך תוך פרק זמן מוגדר, ויזכו לתמיכה וליווי בתהליך הטמעת ויישום המדריך.
 
המדריך כולל, בין היתר:
- פירוט אודות תועלות השקיפות עבור העירייה.
- כלים להתמודדות עם שאלות מדיניות המתעוררות במהלך הטמעת מדיניות שקיפות.
- שלבי עבודה מומלצים להטמעת מדיניות של שקיפות בעירייה.
- טבלה הכוללת פריטי מידע שיש להטמיע באתר האינטרנט של העירייה.
- קווים מנחים לבחירת הגורם בעירייה שצריך למנות כממונה על תחום שקיפות המידע.
- הצעה ללוח זמנים להטמעת ויישום המדריך.
- ועוד.
 
בשנת 2015 הסכימה עיריית כפר סבא לקחת על עצמה ביצוע של פיילוט להטמעת המדריך. במשך מספר חודשים הקצתה העירייה משאבים ליישום והטמעת פריטי המידע המופיעים במדריך, וכן להעברת התייחסות, הערות והארות למדריך. המדריך שיופץ בחודשים הקרובים יטמיע בתוכו את התייחסותה הטובה והפרטנית של עיריית כפר סבא.
 
מדריך שיתוף ציבור
תהליכי שיתוף ציבור הפכו לחלק חשוב ומשמעותי בתהליכי קבלת ההחלטות של עיריות. בהתנהלותה היומיומית של העירייה היא נתקלת חדשות לבקרים בסוגים רבים ומגוונים של דילמות עמן צריך להתמודד, והחלטות שיש לקבל (למשל: הקצאת תקציבים, תכנון שכונות, שיפוץ רחובות ועוד), ולצדן סוגים רבים של תהליכי ומנגנוני שיתוף ציבור (החל מיידוע בלבד של התושבים, ועד שיתוף בהחלטות וביישומן). מורכבות זו עשויה לגרום לבלבול ולקשיים לא מבוטלים בניהול תהליכי שיתוף ציבור.
 
על כן, פורום ה-15, יחד עם צוות מיוחד של נציגים מהעיריות ובשיתוף חברת Modus, עמלו בשנתיים האחרונות בהכנתו ועריכתו של מדריך שיתוף ציבור מסודר ומקיף. תפקידו של המדריך להקנות לעיריות כלים, מידע וידע מקצועיים לתכנון ולביצוע של תהליכי שיתוף אפקטיביים, בריאים ומועילים. המדריך כולל:

- הסבר על נושא שיתוף הציבור.
- כלים מקצועיים שיסייעו לעיריות להשיב על שתי שאלות היסוד הנוגעות לתהליכי שיתוף ציבור:
- האם נכון להפעיל תהליך שיתוף ציבור בנושא / בתכנית / במיזם הרלבנטי שעומד על הפרק?
- ואם כן, אז מהו איזה סוג תהליך שיתוף הציבור שנכון לקדם באותו מקרה?
- דוגמאות למגוון כלים ושיטות לתהליכי שיתוף ציבור.
- ועוד.

חדשות ועדכונים

 • ערים חכמות: פתרונות דיגיטליים לעתיד שטוב יותר לחיות בו. (דו"ח של מכון מקינזי).

  קרא עוד >>
 • "לא חוכמה" - כתבה על הכנס "עיר חכמה - מסיסמה לפעולה" שהתקיים באוגוסט 2018, המשלבת ציטוטים של מנכ"ל פורום ה-15 שמסביר מדוע אפליקציה לא יכולה לבנות עיר

  קרא עוד >>
 • זוהר שרון, מנהל מינהלת הידע בעיריית תל אביב-יפו, נסע לעיר טאלין שבאסטוניה במאי 2018, ובדו"ח שכתב מסביר מדוע היא עיר חכמה

  קרא עוד >>
 • פורסמו החומרים שהוצגו במפגש "ערים חכמות - טכנולוגיה בשירות העיר" בנושא ניהול עירוני מבוסס ידע ומידע

  קרא עוד >>
 • מדוע יותר ויותר עיריות מתעניינות לאחרונה בסטארטאפים?

  קרא עוד >>
 • לרשימת החדשות המלאה >