פתיחת תפריט הנגישות  

ברית ערים לאיכות חיים וסביבה


העיר הפכה לזירה המרכזית של הפעילות האנושית בעולם בכלל ובישראל בפרט. לצד הפיכתה של העיר למוקד המרכזי של הפעילות הכלכלית, החברתית, והתרבותית, הפכה העיר גם לחזית העיקרית להתמודדות עם אתגרי המאה ה-21: משבר האקלים, משבר המזון, היחלשות האמון במוסדות, ירידה בתחושת הביטחון האישי וצמיחתם של פערים חברתיים. חלפו הימים שבהם עירייה נבחנה בעיקר בתדירות פינוי הפסולת ובניקיון המדרכות; בעולם הגלובלי הערים הן מרחב מורכב ודינמי, שבו מוכרע עתידה של החברה כולה.

בישראל – בה למעלה מ-90% מהאוכלוסייה מתגוררת ביישובים עירוניים – מקומן של הערים בעיצוב הסביבה וחיי היומיום של התושב הולך וגדל. עלינו, ראשי הערים ומנהלי המנגנון העירוני, מוטלת חובה גדולה מאי פעם לפעול ביעילות ובאחריות למען שיפור איכות החיים ואיכות סביבת המגורים של התושבים.
 
זהו החזון של תכנית ברית ערים לאיכות חיים וסביבה – תכנית ההמשך של אמנת האקלים של פורום ה-15, אשר ב-2008 איחדה את הערים הגדולות במדינת ישראל למסגרת פעילות משותפת להפחתת פליטות גזי חממה וזיהום אוויר והציבה אותן בשורה אחת עם הערים המובילות בעולם.
 
תכנית ברית ערים לאיכות חיים וסביבה פורשת את המתווה המשותף ליישום קיימות עירונית, ומפרטת את הצעדים האופרטיביים ליישום חזון הקיימות.
 
קיימות (Sustainability) היא היכולת להמשיך לקיים תהליך או מצב לאורך זמן. זוהי תפיסת עולם לפיתוח אנושי באופן העונה על צורכי ההווה, בלי לפגוע ביכולתם של הדורות הבאים לספק את צרכיהם, ואשר משלב ככל הניתן בין הסביבה, החברה והכלכלה.
 
בתחום העירוני, קיימות מיושמת בצורה הטובה ביותר באמצעות עירוניות חיה ומשגשגת, התורמת לבריאותם הפיזית והנפשית של תושבי העיר ולאיכות חייהם. קיימות עירונית שואפת להבטיח את יכולתם של התושבים בעיר, על מאפייניהם השונים (גיל, רקע כלכלי-חברתי, תחומי עניין וכו'), לחיות בעיר ולקבל ממנה מגוון של שירותים, ברמה הגבוהה ביותר, ותוך התחשבות בסביבה.
 
מתווה הפעולה של תכנית ברית ערים לאיכות חיים וסביבה מאפשר לעיריות לקדם את איכות החיים של התושבים ולאזן בין מגוון השיקולים והצרכים הסביבתיים והעירוניים. המתווה נותן מענה לכל הרמות, החל מרמת העירייה, ועד להנעת שינויים בהתנהגות התושבים.
 
בהמשך ישיר לפרויקט אמנת האקלים, פורום ה-15 משמש כמטה מקצועי המלווה את העיריות במימוש התכנית, באמצעות רישות מידע, והזדמנויות, הכשרות והדרכות, למידת עמיתים, פעילות מול הממשלה, ופיתוח כלי מדיניות משותפים לערים.

תכנית ברית ערים לאיכות חיים וסביבה כוללת שישה תחומי פעילות להובלת קיימות עירונית, המספקים את התשתית הרעיונית, נהלי העבודה והשלבים לביצוע.
 
ניהול בר-קיימא
אנרגיה ובנייה
תחבורה בעיר
צריכה ופסולת
המרחב העירוני
קהילה


להרחבה על תחומי הפעילות לחצו כאן. 
לקריאת חוברת "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" לחצו כאן.

חדשות ועדכונים

 • ריאיון עם מאיה קרבטרי, מנהלת תחום סביבה וקיימות בפורום ה-15, בו היא מפרטת את עיקרי תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה"

  קרא עוד >>
 • מומחה העירוניות גיל פנלוסה ביקר בישראל לרגל השקת תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" של פורום ה-15

  קרא עוד >>
 • עירוני זה הירוק החדש: פורום ה-15 משיק את תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה"

  קרא עוד >>
 • צוינו אירועי Parking Day בארבע ערים

  קרא עוד >>
 • עיריית רמת גן, נתניה ותל אביב-יפו הצטרפו לערים ברחבי העולם והאירו את בנייני העירייה ומונומנטים מרכזיים בעיר באור ירוק כסמל להמשך מחויבותן להסכם פריז

  קרא עוד >>
 • אות "הגלובוס הירוק" על מצוינות סביבתית הוענק לפורום ה-15 בטקס מיוחד בכנסת

  קרא עוד >>
 • לרשימת החדשות המלאה >