פורום ה-15::פורום הערים העצמאיות
אות "הגלובוס הירוק" על מצוינות סביבתית הוענק לפורום ה-15 בטקס מיוחד בכנסת
פורום ה-15 קיבל את אות "הגלובוס הירוק" לשנת 2016, המוענק מדי שנה על ידי ארגון "חיים וסביבה", ארגון הגג של הארגונים הסביבתיים בישראל, לגופים ואישים המצטיינים בפעילותם למען הסביבה.

האות הוענק לפורום בטקס מיוחד שהתקיים ביום הסביבה בכנסת, בתאריך ה- 7.6.2016, במעמד יו"ר הכנסת וחברי כנסת נוספים, לרבות ראשי השדולה הסביבתית בכנסת, השר לשעבר להגנת הסביבה, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ארגוני סביבה ומשתתפים נוספים.

הפורום זכה באות הגלובוס הירוק, בקטיגורית "ירוק בעיר" בזכות פעילותו ארוכת שנים לקידום הסביבה והגנת האקלים בערי ישראל, במסגרתה העיריות החברות בפורום הצטרפו ליוזמה בינלאומית של ארגון ICLEI, ופעלו בשנים האחרונות לצמצום גזי חממה וזיהום אוויר בערים.

במפגש של ראשי הערים של הפורום בו הוצג האות, אמר רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב יפו ויו"ר פורום ה-15: "אני מודה שהיו לנו לבטים בתחילת הדרך, כי חשבנו שראוי שזה יהיה מהלך לאומי שיובל על-ידי הממשלה, אולם בסופו של דבר יצאנו לדרך והעיריות עשו עבודה מקצועית מדהימה לאורך השנים. אני רוצה להודות לכל ראשי הערים ולצוות הפורום על שנים של עשייה שרק תלך ותגבר". IMG_3659.JPG WhatsApp-Image-20160607-(15).jpg

 

 

 

 

 

להלן נימוקי השופטים:

אות "הגלובוס הירוק" לקיימות עירונית ("ירוק בעיר") מוענק לפורום ה-15 - פורום הערים העצמאיות, בראשותו של ראש עיריית ת"א-יפו רון חולדאי ובניהולו של עו"ד איתן אטיה. הפורום מוביל בשמונה השנים האחרונות מהפכה בתחום הקיימות העירונית.

בערי הפורום מתגוררים קרוב ל-3 מיליון תושבים, המהווים כ- 40% מאוכלוסיית ישראל, והן משרתות בפועל כ-90% מאוכלוסיית המדינה באופן יומיומי. פורום ה-15 מגלה הבנה יוצאת דופן של האתגר הסביבתי. חברי הפורום לא היססו לקבל החלטות אמיצות, ולהשתמש ביכולותיהן של הערים העצמאיות על מנת להוביל לשינוי סדר היום בהקשרים הסביבתיים, ובראשם המאבק בשינויי האקלים. כבר בשנת 2008 חתמו 18 ראשי עיריות על "אמנת פורום ה-15 להפחתת זיהום אוויר והגנת אקלים", המהווה גרסה ישראלית לאמנה הבינלאומית של ארגון ICLEI לקיימות מקומית.

מאז פועלות העיריות במגוון זירות על מנת להפחית את פליטות גזי החממה ומזהמי האוויר שלהן באופן משמעותי. במסגרת זו נערכו סקרי פליטות ומזהמים ונכתבו לראשונה תכניות אב להפחתת פליטות גזי חממה וזיהום אוויר בערים, כמו כן, הוקם מאגר נתונים נרחב על מקורות הפליטה בערים.

חלק מרכזי מפעילות הפורום הוקדש לנושא קידום הבניה הירוקה, וזאת לאחר שנמצא כי מרבית פליטות גזי החממה בערים מקורן בצריכת אנרגיה במבנים. במסגרת זו הוקם "הפורום העירוני לתכנון ובנייה בני קיימא" וביוני 2013 החליטה מליאת ראשי הערים של פורום ה-15 לאמץ את התקן הישראלי לבנייה ירוקה )ת"י (5281 כמדיניות עירונית מחייבת בערי הפורום. החלטה זו הינה צעד חשוב ומשמעותי המעמיד את ערי ישראל בשורה אחת עם הערים המובילות בעולם ,המקדמות בנייה ירוקה כחלק מתפיסה רחבה של עירוניות מתקדמת. באמצן את התקן פועלות חברות הפורום ליצירת ערים בריאות, חכמות ומקיימות יותר, המספקות לתושביהן סביבת מגורים, פנאי ותעסוקה איכותית וחסכונית בצריכת משאבים.

לרשימת הזוכים המלאה בגלובוס הירוק לחצו כאן.a site by unik | powered by [Pixelit] כל הזכויות שמורות © פורום ה - 15 לאתר מרכז השלטון המקומי