ברית ערים לאיכות חיים וסביבההעיר הפכה לזירה המרכזית של הפעילות האנושית בעולם בכלל ובישראל בפרט. לצד הפיכתה של העיר למוקד המרכזי של הפעילות הכלכלית, החברתית, והתרבותית, הפכה העיר גם לחזית העיקרית להתמודדות עם אתגרי המאה ה-21: משבר האקלים, משבר המזון, היחלשות האמון במוסדות, ירידה בתחושת הביטחון האישי וצמיחתם של פערים חברתיים. חלפו הימים שבהם עירייה נבחנה בעיקר בתדירות פינוי הפסולת ובניקיון המדרכות; בעולם הגלובלי הערים הן מרחב מורכב ודינמי, שבו מוכרע עתידה של החברה כולה.

בישראל – בה למעלה מ-90% מהאוכלוסייה מתגוררת ביישובים עירוניים – מקומן של הערים בעיצוב הסביבה וחיי היומיום של התושב הולך וגדל. עלינו, ראשי הערים ומנהלי המנגנון העירוני, מוטלת חובה גדולה מאי פעם לפעול ביעילות ובאחריות למען שיפור איכות החיים ואיכות סביבת המגורים של התושבים.
 
זהו החזון של תכנית ברית ערים לאיכות חיים וסביבה – תכנית ההמשך של אמנת האקלים של פורום ה-15, אשר ב-2008 איחדה את הערים הגדולות במדינת ישראל למסגרת פעילות משותפת להפחתת פליטות גזי חממה וזיהום אוויר והציבה אותן בשורה אחת עם הערים המובילות בעולם.
 
תכנית ברית ערים לאיכות חיים וסביבה, אשר הושקה בחודש מרץ 2018 ועודכנה בתחילת 2023, פורשת את המתווה המשותף ליישום קיימות עירונית, ומפרטת את הצעדים האופרטיביים ליישום חזון הקיימות.
 
קיימות (Sustainability) היא היכולת להמשיך לקיים תהליך או מצב לאורך זמן. זוהי תפיסת עולם לפיתוח אנושי באופן העונה על צורכי ההווה, בלי לפגוע ביכולתם של הדורות הבאים לספק את צרכיהם, ואשר משלב ככל הניתן בין הסביבה, החברה והכלכלה.
 
בתחום העירוני, קיימות מיושמת בצורה הטובה ביותר באמצעות עירוניות חיה ומשגשגת, התורמת לבריאותם הפיזית והנפשית של תושבי העיר ולאיכות חייהם. קיימות עירונית שואפת להבטיח את יכולתם של התושבים בעיר, על מאפייניהם השונים (גיל, רקע כלכלי-חברתי, תחומי עניין וכו'), לחיות בעיר ולקבל ממנה מגוון של שירותים, ברמה הגבוהה ביותר, ותוך התחשבות בסביבה.
 
מתווה הפעולה של תכנית ברית ערים לאיכות חיים וסביבה מאפשר לעיריות לקדם את איכות החיים של התושבים ולאזן בין מגוון השיקולים והצרכים הסביבתיים והעירוניים. המתווה נותן מענה לכל הרמות, החל מרמת העירייה, ועד להנעת שינויים בהתנהגות התושבים.
 
בהמשך ישיר לפרויקט אמנת האקלים, פורום ה-15 משמש כמטה מקצועי המלווה את העיריות במימוש התכנית, באמצעות רישות מידע, והזדמנויות, הכשרות והדרכות, למידת עמיתים, פעילות מול הממשלה, ופיתוח כלי מדיניות משותפים לערים.

תכנית ברית ערים לאיכות חיים וסביבה כוללת שבעה תחומי פעילות להובלת קיימות עירונית והיערכות עירונית למשבר האקלים, המספקים את התשתית הרעיונית, נהלי העבודה והשלבים לביצוע.

להרחבה על תחומי הפעילות לחצו כאן. 
לקריאת חוברת "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" לחצו כאן
לקריאה על אירוע השקת תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה", שהתקיים ב- 18.3.18, לחצו כאן.
לקריאה אודות ביקורו של האורבניסט גיל פאנלוסה בישראל, לרגל השקת תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" של פורום ה-15, ולצפייה בהרצאתו באירוע, לחצו כאן.
לקריאה על אירוע שולחן עגול לבכירי העיריות בנושא יישום התכנית, שהתקיים ב-24.11.19, לחצו כאן.
 

להלן רשימת כתבות שהתפרסמו בתקשורת סביב אירוע השקת תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה של פורום ה-15":

כתבות שהתפרסמו במקומוני העיריות המודיעות על הצטרפותן לתכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה":

המהפכה הירוקה של רעננה: התכנית החדשה לאיכות הסביבה - mynet   - רעננה
המהפכה הירוקה של הרצליה: התכנית החדשה לאיכות הסביבה - mynet  - הרצליה
ראש העיר, צביקה צרפתי, חתם על "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" - mYnet - כפר סבא
הרצליה הירוקה: הכירו את התכנית לשיפור איכות הסביבה בעיר  - צומת השרון - הרצליה
רעננה מצטרפת לתוכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" של פורום ה-15  - צומת השרון - רעננה
העירייה חתמה על "ברית ערים לאיכות חיים". מהי התועלת לתושבים?  - השקמה - חולון
ירוק בראשון לציון: העירייה הצטרפה לברית ערים ותקדם את נושא האקולוגיה בעיר  - השקמה - ראשון לציון
אשדוד מצטרפת לתכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" של פורום ה-15  - כאן דרום - אשדוד
אשדוד מצטרפת לתכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" של פורום ה-15 (בתוספת הסרטון העירוני שהכינה עיריית אשדוד לקראת הכנס, בו מסוכמת פעילותה של העירייה בנושאי סביבה וקיימות בשנים האחרונות) - כאן דרום - אשדוד
אשדוד מצטרפת לתכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" של פורום ה-15  - אשדודנט - אשדוד
עירוני זה הירוק החדש: באר-שבע מצטרפת לתכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה"  - מקומונט  - באר שבע
פ"ת מצטרפת לתכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה"  - פ"תנטו - פתח תקוה
עירוני זה הירוק החדש  –  חיפה קריות.נט - חיפה
אשדוד בתכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה"  - אתר תיירות דרום - אשדוד
גבעתיים חתמה על אמנת ברית ערים לאיכות הסביבה  - מקומונט - גבעתיים

כתבות שהתפרסמו בעיתונות הארצית:

פורום 15 הערים מציג: "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה"- שינוי מהותי בגישה בתכנון ובנייה. - אתר תשתיות, 14.3.2018.
16 עיריות חתמו על אמנת איכות הסביבה: הפחתת השימוש ברכב פרטי ובנייה ירוקה - כלכליסט, 18.3.2018.
פורום הערים העצמאיות חתם על אמנת איכות הסביבה, הפחתת השימוש ברכב פרטי ובנייה ירוקה. השר להגנת הסביבה אלקין בטקס החתימה: "1,100 אנשים מתים בשנה מתחבורה מזהמת" - אתר תשתיות, 21.3.2018.
עירוני זה הירוק החדש - ריאיון עם מאיה קרבטרי, מנהלת תחום סביבה וקיימות בפורום ה-15 - מגזין "רשויות", מאי 2018.
מסע בארץ ככה זה - ראיון עם גיל פנלוסה שביקר בישראל בעקבות השקת תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" – דה מרקר, 9.5.2018.