מדינה של מגדלים - חזון או אסון?

"כיום החשיבה התכנונית במרבית המדינות המפותחות רואה במגדלים מוצא אחרון בהחלט, ולא ברירת מחדל. מגדלים מנתקים את התושבים מהעיר ויוצרים ניכור. אנשים מרגישים לידם מאוימים." (עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15, מתוך ראיון לעיתון TheMarker בנושא מגפת המגדלים בערי


ביום 14.2.19 התפרסמה בעיתון TheMarker כתבה שעסקה בנושא בולמוס המגדלים שצובר תאוצה בעיקר בערי המרכז בישראל. 

במסגרת הכתבה, מבקר עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15, את מגפת המגדלים וטוען כי הערים שמעודדות הקמת מגדלים עושות טעות אסטרטגית, והדבר יחזור אליהן כבומרנג בעוד עשור או שניים, כשנטל התחזוקה יפול על הרשויות המקומיות. מדובר בעלויות דמיוניות, שגם אנשים אמידים מתקשים לעמוד בהן.

עוד ציין, כי החשיבה התכנונית במרבית המדינות המפותחות כלל לא רואה במגדלים ברירת מחדל אלא מוצא אחרון והדגיש כי לבנייה לגובה השלכות שליליות ובינהן ניתוק התושבים מהעיר, מערבולות רוח, החזרי קרינה מקירות הזכוכוית לכיוון הולכי הרגל ברחוב ועוד.

לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן.
או לקישור לחצו כאן.

ב- 27.2.2019 הנחה עו"ד איתן אטיה פאנל בנושא זה במסגרת ועידת השלטון המקומי, שכותרתו "מדינה של מגדלים – חזון או אסון? האם מגפת המגדלים היא הפתרון או שאפשר גם אחרת"?
 
בפאנל השתתפו:
ד"ר עינת קליש-רותם, ראש עיריית חיפה
מר אסף הראל, סגן ראש עיריית ת"א-יפו
פרופ' יוסף ג'בארין, הפקולטה לאדריכלות ותכנון ערים, הטכניון
ד"ר ניר מועלם, מתכנן ערים, משפטן וחוקר בטכניון
אדר' דניאלה פוסק, יו"ר הועדה המחוזית לתכנון ובניה ת"א
אדר' דוד קנפו, יו"ר התאחדות האדריכלים ובוני ערים בישראל 

במסגרת הפאנל העלה איתן בפני המשתתפים את הסוגיות שנזכרו לעיל וסוגיות אחרות, כולן סביב השאלה כיצד נוכל לצופף את ערי ישראל באופן שיאפשר איכות חיים אמיתית לתושבים, לאורך זמן, לאור גידול האוכלוסייה המשמעותי הצפוי עד סוף המאה הנוכחית? או במילים אחרות: האם שיטת הבנייה במגדלים הרווחת כיום היא הדרך היחידה, או שקיימים גם מודלים אחרים לציפוף שאיננו שוקלים מספיק במדינת ישראל?

סיכום הפאנל יעלה לאתר בקרוב.