אושרו תקנות ארציות לבנייה ירוקה המבוססות על מתווה פורום ה-15

ביום שלישי, 3.3.20 אישרה המועצה הארצית לתכנון ובניה, בראשות זאב בילסקי, תקנות לחיוב בנייה בהתאם לתקן הישראלי לבנייה ירוקה (ת"י 5281) לכל המדינה.


התקנות מבוססות על המתווה שאימץ פורום ה-15 ביוני 2013, אשר סלל את הדרך להרחבתו מהערים הגדולות לכל המדינה. תקן 5281 הוא סטנדרט לבנייה איכותית, בריאה לשוהי המבנה ולסביבה, ויעילה עד כדי חסכון של כ-20% מהוצאות החשמל למשפחה בשנה.

מאז אימוץ התקן בערי פורום ה-15 נבנו כמעט 20,000 יחידות דיור בבנייה ירוקה, עשרות אלפים בתהליכי בנייה ומאות אלפים בתהליכי תכנון בימים אלה.

הרחבת התקן לכל המדינה תתרום באופן ישיר לשדרוג סטנדרט הבנייה בישראל, לצמצום זיהום האוויר ופליטות גזי החממה, לשיפור המרחב העירוני ולבריאות של כולנו.

איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15: "מדובר ביום חג עבור כל מי שמעוניין במדינת ישראל בת-קיימא, עם מרחב עירוני איכותי וירוק. אנו מברכים את מנהל התכנון שאישר את התקן המבוסס על המדיניות שמיישם פורום ה-15 בהצלחה מאז 2014, ושאומצה ב-17 עיריות. החלטה זו הביאה לבנייתן של עשרות אלפי יחידות דיור בישראל ולירידת מחירי הבנייה הירוקה, וכך למעשה סללה את הדרך להרחבת התקן לכל הארץ. אנו בטוחים שלהחלטה זו תהיה השפעה חיובית אדירה על עתיד המרחב העירוני בישראל".

מאיה קרבטרי, מנהלת תחום סביבה וקיימות בפורום ה-15: "מדובר חד-משמעית במכשיר להורדת יוקר המחיה, לצמצום צריכות יומיות של חשמל ומים, וזו בשורה של ממש למדינת ישראל. התקנות החדשות יבטיחו סטנדרט איכותי יותר של בנייה, סטנדרט אחיד שמבוסס על התקן של פורום ה-15.

לעיון בקובץ התקנות לחצו כאן

לקריאת כתבות שפורסמו בנושא לחצו על הקישורים להלן: