עירוני זה הירוק החדש: פורום ה-15 משיק את תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה"


עירוני זה הירוק החדש: פורום ה-15 משיק את תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה"
 

פורום ה-15 השיק את תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה", לקידום איכות החיים העירונית  בטקס חתימה חגיגי שהתקיים ב-18.3.18, בהשתתפות ראשי הערים הגדולות בישראל.


לתמונות מהאירוע לחצו כאן (צילום: גיא יחיאלי ושרהל'ה גור לביא).
לסרטון המסכם של האירוע לחצו כאן (צילום: הרמון אזריפר, ריפליי הפקות צילום).

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, אמר באירוע: "בשלוש השנים האחרונות, המשרד להגנת הסביבה השקיע יחד עם שותפינו מעל מיליארד שקל בפרויקטים של השלטון המקומי ובין היתר בעיריות החברות בפורום ה-15. כ-1,100 איש מתים בכל שנה מתחבורה - רק הבוקר חתמתי על תקנות לצמצום זיהום מרכבי דיזל ישנים, כאשר אנו הולכים להוריד תוך פרק זמן קצר כשליש מהרכבים המזהמים ולהציל חיים דה פקטו. המדיניות שלנו היא לשתף פעולה עם השלטון המקומי למען סביבה בריאה וטובה לאזרחי מדינת ישראל".

הפעולות הכלולות בתכנית צפויות לתרום לחיזוק הרחוב העירוני, העצמת הקהילה בעיר, הקטנת טביעת הרגל האקולוגית של העיר ושיפור החוסן העירוני. כזכור, כבר ב-2008 השיק פורום ה-15 אמנת אקלים במסגרתה חברות הפורום פעלו וממשיכות לפעול להפחתת פליטת גזי חממה וזיהום אוויר בעיר. כחלק מיישום אמנת האקלים על ידי עיריות פורום ה-15, הוקמו מחלקות סביבתיות, אומץ התקן הישראלי לבנייה ירוקה כדרישה מחייבת בהקמת במבנים חדשים, קודמו פרויקטים של מחזור והפרדת פסולת ועוד. 

שיקולי סביבה וקיימות יוטמעו גם בעבודת העירייה – דרישות סביבתיות יוטמעו במכרזי העירייה, צי הרכב ישודרג בהדרגה לכלי רכב מעוטי זיהום, מבני העירייה ינוהלו תוך חשיבה סביבתית ועוד. התכנית כוללת גם שיתוף התושבים בפעילות העירונית ובתהליכי קבלת החלטות, כך שיותר ויותר פעולות תכנוניות, תקציביות וביצועיות יתקיימו בשיתוף עם התושבים.

במסגרת זו מתחייבות העיריות לקדם מגוון פרויקטים, כגון נטיעת עצים והצללת המרחב הציבורי, שימור וטיפוח הטבע העירוני, הקמת גינות קהילתיות, ייעול השימוש במים וניהול מי הנגר בעיר, סלילת שבילי אופניים, הפקת שווקי יד שנייה, הקמת פלטפורמות עירוניות לשיתוף ושימוש חוזר בחפצים, ייצור אנרגיה בעיר ועוד.
העיריות שהצטרפו לתכנית מתחייבות לשורה ארוכה של צעדים שמטרתן לקדם עירוניות, קיימות ואיכות סביבה בששה תחומי פעילות: אנרגיה ובנייה, תחבורה בעיר, פסולת וצריכה, המרחב העירוני, ניהול בר-קיימא של העירייה וכן חיזוק הקהילה והכלכלה המקומית והנעת שינוי בקרב התושבים.

התכנית מבוססת על חזון הקיימות העירונית – קידום איכות החיים והסביבה בעיר, באופן שעונה על צורכי ההווה, בלי לפגוע ביכולתם של הדורות הבאים לספק את צרכיהם. מטרת התכנית היא להציב סטנדרט אחיד לקידום קיימות עירונית ולספק בידיהן כלים להתמודדות עם מגוון האתגרים הסביבתיים, החברתיים והכלכליים שמציבות בפניהן מגמות גידול האוכלוסייה, העלייה בצפיפות, בגודש ובזיהום האוויר.
התכנית תתרום לטיפוח עירוניות חיה ומשגשגת, שתעצים את הקהילה העירונית ותעודד את התושבים לצאת לרחובות ולגנים, להיפגש אלו עם אלו וליהנות מחיי פנאי איכותיים בעיר.
תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" מציבה לעיריות החברות בפורום ה-15 סטנדרט אחיד לקידום קיימות עירונית ותספק להן כלים להתמודדות עם מגוון האתגרים הסביבתיים, החברתיים והכלכליים שמציבות בפניהן מגמות גידול האוכלוסייה, העלייה בצפיפות, בגודש ובזיהום האוויר.

כמו כן, כלל האירוע הרצאה מיוחדת מפי האורבניסט העולמי, המייסד ויו"ר של ארגון "8:80 Cities" –גיל פנאלוסה, שהציג 5 עקרונות להפיכת העיר למקיימת, ומתאימה לכל האוכלוסיות. לצפייה בהרצאתו של גיל פנלוסה לחצו כאן (צילום: הרמון אזריפר, ריפליי הפקות צילום). לקריאה אודות ביקורו של גיל פנלוסה בארץ, לרגל השקת תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" של פורום ה-15, לחצו כאן.
הטקס כלל דברים מפי השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, סגן שר הפנים, משולם נהרי, יו"ר פורום ה-15, רון חולדאי, יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, יו"ר ארגון המועצות האזוריות, עמיר ריטוב ומכובדים נוספים. 

השר זאב אלקין נושא דברי ברכה באירוע ברית ערים לאיכות חיים וסביבה. צילום- גיא יחיאלי ושרהלה גור לביא

סגן שר הפנים, משולם נהרי, אמר באירוע: "יום זה הינו הראשון בחודש ניסן של הזריזים והמקדימים, אשר נהנים מהאילנות המלבלבים וכך שמירה על איכות הסביבה היא למען הדורות הבאים".

סגן שר הפנים משולם נהרי נושא דברי ברכה באירוע ברית ערים לאיכות חיים וסביבה. צילום- גיא יחיאלי ושרהלה

רון חולדאי, יו"ר פורום ה-15 וראש עיריית תל אביב-יפו אמר באירוע: "מוטלת על ראשי העיריות ועל עובדי העיריות החובה לפעול ביעילות ובאחריות למען שיפור איכות החיים ואיכות סביבת המגורים של התושבים. זהו החזון של תכנית ברית ערים לאיכות חיים וסביבה של פורום ה-15, שתעמיד את ערי ישראל בשורה אחת עם הערים המובילות בעולם".

רון חולדאי יור פורום ה-15 וראש עיריית תל אביב-יפו נושא דברי ברכה באירוע ברית ערים לאיכות חיים וסביבה

עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15: "תכנית ברית ערים לאיכות חיים וסביבה תציג סטנדרט אחיד לערים הגדולות בישראל לקידום קיימות עירונית. התכנית תספק בידי העיריות כלים להתמודדות עם מגוון האתגרים הסביבתיים, החברתיים והכלכליים שמציבות בפניהן מגמות גידול האוכלוסייה, העלייה בצפיפות, בגודש ובזיהום האוויר".

איתן אטיה מנכל פורום ה-15 נושא דברי ברכה באירוע ברית ערים לאיכות חיים וסביבה. צילום- גיא יחיאלי ושרה

הערים שחתמו על הצטרפותן לתכנית הן: אשדוד, אשקלון, באר שבע, גבעתיים, הרצליה, חדרה, חולון, חיפה, כפר-סבא, נתניה, פתח תקוה, ראשון-לציון, רחובות, רמת-גן, רעננה, ותל אביב-יפו.
 
ההכנות להטמעת התכנית בעיריות החלו בחודשים שלפני האירוע וימשיכו בשבועות הקרובים. בין היתר, כל עירייה תאשר את התכנית במועצת העיר, תקים צוות קיימות עירוני ותמנה מנהל קיימות עירוני.

לחצו כאן לקריאה נוספת על התכנית
 

ראשי הערים של פורום ה-15 עם הצהרת הברית צילום- גיא יחיאלי ושרהלה גור לביא